hayat ve müzik

Kendi kendime hayat ve müzik üzerine konuşuyorum. Allah sonumu hayretsin.

Çarşamba, Kasım 15, 2006

Bunu Yapan İnsan Olamaz!!!


Dün babylon’da SIFIR KM isimli proje grubu ile Levent Yüksel’i izledim. Zaten beğendiğim bir müzisyen olan bu Levent isimli arkadaşa bu sefer hasta oldum. Adamlar (Volkan Öktem – Ant Şimşek – Levent Yüksel) TOTO olmuşlar anasını satayım. Düzenleme manyağı bu ağabeylerimiz klasik Levent Yüksel şarkılarının yanı sına yer yer Niacin, Dream Theater tadına yaklaşan enstrümantal bestelerine de yer verdiler konserde. Bir şarkıdan diğerine geçerken arada bir kuble Van Halen – Aint Talkin’ Bout Love bile çaldılar. Bunun dışında MFÖ’den Ele Güne Karşı ve Police’den “Message In a Bottle” çok keyifliydi. Levent Yüksel “Message In a Bottle”ı henüz tam söyleyemediğini ve sözlerini çalışmadan kotarabilecek düzeyde İngilizcesi olmadığını belirtti. Buyurun biz yine de çalalım siz söyleyin dedi ama ben dahil çoğu insan sadece nakaratta eşlik edebildi.

Levent Yüksel sahnede 10 kaplan gücünde. Bas gitarı efendi gibi çalıyor pek bi güzel altyapıyı verirken üstüne lead enstrümana kadar giden bir melodik destek sağlıyor. Vokal yapıyor ki hiç sormayın. Adamın sesi bence müezzin kategorisine girmesine rağmen hiç rahatsız etmeyen hatta insana huzur veren bir tizliğe sahip. Kendi sesinin arkasına yine kendi sesini back vokal olarak koyan processoru hayat kurtardı. İlk parçada ben tam bir de back vokal yapan biri olsaydı ne güzel olurmuş derken, Levent’den daha tiz bi ses duydum. Sonra kendisin processor destekli Levent’in klonu olduğunu anladım. Her parçanın ana melodisini farklı efektlerle icra ediyor. Volkan Öktem ile Ant Şimşek’e laf yok zaten. Bütün her şey olması gerektiği gibi. Ufak tefek canlı müzik aksaklıkları olduğunda bakışlarla bile durumu toplayıp daha güzel bir şekilde kotarabiliyorlar. Yani özetle güzel kardeşlerim müzikal yetkinlikleri hat safhada.

Ben geceden çok keyif aldım “Zalim” darbukasız daha bir güzel oluyor canlı canlı. Aşkın Nur Yengi’nin “Ayrılmam” ını çalmadı. Zaten kimin konserine gidersem gideyim benim sevdiğim parçalarını ne rastlantı ise çalmıyorlar. Bir gün TOTO İstanbul’a gelip de Stop Loving You çalmazsa şaşırmam.

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home